Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Bankalar tarafından verilen ürün ve hizmetlerin doğru bir şekilde kullanılması, oldukça avantajlı olabilmektedir. Fakat kişiler kendilerine sunulan ödeme planlarına uymayıp ödemelerini düzensiz ve eksik bir şekilde yapmaları son derece ciddi problemlerin meydana gelmesine de sebep olabilmektedir.

Bu sebeple kişilerin muhakkak bankaların isteklerini yerine getirmeleri ve olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalmamaları gerekmektedir. Aksi takdirde bu kişiler bankaların kara listelerine eklenmekte ve diğer bankacılık işlemlerinin yapılmasını da engellemektedir.

Kişiler, borçlarının tamamını ödemesi halinde, Merkez Bankası tarafından belirlenen bu kara listeden çıkabilmektedirler. Fakat kişilerin bu listeden çıkabilmeleri hemen olamamaktadır. Kişilerin bu listeden çıkabilmeleri için 5 yıllık gibi bir süreci de atlatmaları gerekmektedir. Bu süreç sonrasında ise bankaların sunduğu kredi ve kredi kartı gibi imkânlardan faydalanabilmektedirler. Bütün bunlara rağmen sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar da bulunmaktadır.

Kişiler bu gibi olumsuz bir süreç içerisinde iken bir kefil yardımı ile bankalardan diğer müşterilere nazaran daha az miktarlarda da olsa kredi çekebilme imkânına sahip olabilmektedirler. Aynı zamanda kişilerin var olan arsa, araba ya da evlerini ipotek ettirerek de bankaların kredi imkânlarından faydalanmak son derece mümkün olmaktadır.

Fakat kara listede olan kişilerin, her zamankinden çok daha büyük bir hassasiyet ile bu ödemelerini yerine getirmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde çekilen kredilerin ödenmesi kefil olunan kişinin sorumluluğuna ait olacakken aynı zamanda ipotek edilen mallar da icra yolu ile satışa sunularak bankaya ait olmaktadır.

Banka sicilinin bozulması ve dolayısıyla kara listeye girilmesi, kişiler için son derece olumsuz bir durumdur. Kredi kayıt puanlarının oldukça büyük bir öneme sahip olması ile birlikte kişilerin de son derece dikkatli olmalarını da beraberinde getirmektedir. Aksi takdirde kredi puanı son derece düşen kişiler, ödemelerini hala gerçekleştirmemeleri durumunda kara listeye girmektedirler. Böyle bir durumda iken kredi çekmek isteyen kişiler için oldukça etkili bir finansal destek olan sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar, her geçen gün daha da büyük bir ilgi görmeye devam etmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.