Memur Kredi Kartı Limiti Ne Kadar Olur?

Kredi kartları, nakit olarak karşılanamayacak tutarlardaki ihtiyaçların karşılanmasında ve taksitlendirilmesinde, kredi kartının bankası ile kuruluşlar arasında gerçekleştirilmekte olan çeşitli anlaşmalardan faydalanarak ekstra indirimler, taksit ya da diğer avantajlardan faydalanma imkanı bulunmaktadır. Kişiler bankaya kredi kartı başvurusunda bulundukları zaman kendilerinin alabilecek oldukları kredi kartlarının bir limiti vardır. Kimsenin başkasına sınırsız bir borç vermeyecek olduğu gibi bankalar da önlemi elde bırakmadan hizmet sunumunda bulunurlar.

2019 Kredi kartı limiti maaşın kaç katı olabilir?

Harcamalar sırasında kart sahibine taksit imkanından faydalanma, puanla alışveriş yapma, nakit yerine bankadaki paradan kullanma ya da bir sonraki aya erteleme gibi imkanlar sunan kredi kartları, kişilerin kazanmakta oldukları düzenli gelirlere göre belirlenir. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’ nun yapmış olduğu düzenleme kapsamında, eskiden olduğunun aksine kişilere belirli limitlerde kredi kartı verilmektedir. Yani memurlar da yalnızca memur oldukları için çok üst limitlerde kredi kartı kullanımından değil, maaşlarıyla doğru orantılı şekilde sunulacak olan kredi kartlarından faydalanacaklardır.

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’ nun yapmış olduğu bu sınırlama ile eskiden olduğu gibi bankalar, müşterilerinin kredi kartı limitlerini, müşterilerine haber dahi vermeden değiştirememektedir.

Bankalar, müşterilerine verecek oldukları kredi kartlarında, müşterilerinin memur olması durumunda da aynı şekilde geçerli, kişilerin düzenli olarak kazanmakta oldukları gelirlerinin 4 katı kadar limiti olan kredi kartları sunabilmektedirler. İlk defa kredi kartı kullanacak olan kişilerde bu limit, maaşlarının 2 katı olacak şekilde değişmektedir.

Bankalara olan borcun iki ay üst üste ödenmemesi durumunda kişilerin kullanım hakkı olan kredi kartları dondurulacak ve işleme kapatılacak, kredi kartı borcu ödenene kadar da bu şekilde tutulacaktır.

İlk kez kredi kartı sahibi olacak olan bir memurun ortalama olarak 4 bin TL geliri olduğu düşünülsün ve bu kişinin bankaya gittiği zaman, başvuruda bulunacak ve alabilecek olduğu kredi kartının 8 bin TL limitle (maksimum olarak) verilebileceği görülecektir.

Kişilerin ilk kredi kartı alımlarının üzerinden 2 yıl geçtikten sonra kişiler, kredi kartı limitlerini aylık düzenli gelirlerinin 4 katına kadar çıkartabileceklerdir.

Bu düzenlemelerin esas amacı, kredi kartı harcamalarının ipinin ucunu kaçıran kişilerin sayısının hiç de azımsanacak kadar az olmamasıdır. Kredi kartı limiti doluncaya kadar bazı kişiler, nasıl harcadıklarını ya da nerede harcadıklarını bile hatırlamamaktadırlar. Kredi kartı borçları da ödenemeyecek duruma gelince ve ödenemeyen kredi kartı borcuna da aylık olarak faiz işlenmeye başlandıkça borçlar, aydan aya ve günden güne daha  büyük bir sorun haline gelecektir.

Bu düzenlemeler, ister işçi olsun ister memur olsun, kişilerin ayaklarını yorganlarına göre uzatmaları amacıyla hazırlanmış ve uygulamaya koyulmuştur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.