Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi yapılandırma var olan kredi borçlarının ödenemeyeceği durumlarda bankaların müşterilerine sundukları alternatif yöntemlerden bir tanesidir. Refinansman adı verilen bu yöntem sayesinde icralık olan borçlarınızdan kurtulabilirsiniz. Borç transferi genelde ödenemeyen ancak icralık olmayan borçlar için verilirken, yapılandırmada icra durumu da söz konusudur. Bu yöntemin banka müşterilerine sağladığı pek çok avantaj da bulunmaktadır.

Yapılandırma işlemi yapmak için öncelikle borçlusu olduğunuz bankaya yapılandırma talebi ile başvurmanız gerekiyor. Bankalar zaman zaman yapılandırma imkanı sunan kredi kampanyaları da düzenliyor. Bu imkandan yararlanırken dikkat etmeniz gereken kesinlikle bankaların sizlere sunacakları faiz oranları olacaktır. Kredi yapılandırma yaparken, önemli olan borç maliyetlerinin azaltılmasıdır. Şayet kredi çektiğiniz dönemdekinden fazla faiz ödeyeceksiniz yapılandırma işlemi sizler için dezavantajlı olabilir. Yine bankaların sizden talep edecekleri toplam maliyetlerin fazla olması durumunda da yapılandırma talebi uygun olmayabilir.

Bu sebeple bankaların sizlere sundukları faiz oranları ve vadelerin incelenmesi gerekir. Vadelerin fazla olması, aylık kredi taksit tutarlarını düşürürken, uzun süre de faiz ödemenize sebep olacaktır. Bu sebeple hesaplama yapmadan asla borçlarınızı yapılandırma yoluna gitmeyin. Kar- zarar hesabınızı yaptıktan sonra başvurunuzu yapınız. Şayet borçlarınızı erken kapatırsanız, bazı bankalar sizden erken kapatma komisyonu dahi talep edecektir. Ayrıca ihtiyaç kredisi borçlarınızı yapılandırabileceğiniz gibi, konut kredisi gibi farklı kredi türlerinde de yapılandırma yoluna gidebilirsiniz.

Kredi Borcu Yapılandırmanın Avantajları

Mevcut faiz oranı üzerinden borçlarınız yeniden hesaplanır. Bu durumda şayet faiz ve maliyet oranları düşükse, ödeyeceğiniz borç tutarında da azalma meydana gelecektir. Toplam borç tutarınız azaldığında, aylık taksit tutarlarınız da azalacaktır. Böylece aylık borç ödeme kabiliyetinizde de artış meydana gelecektir. Yasal takibe girmeden evvel yapılandırma yoluna gitmeniz doğru bir eylem olacaktır.

Yapılandırma durumunun avantajları olduğu gibi doğru uygulama yapılmadığında durum tersine dönebilir. Faiz oranları yüksekse bu maliyeti ve toplam borç tutarını artıracağından dolayı yapılandırma yoluna gitmek mantıksız olacaktır. Ayrıca yapılandırma masrafları çok yüksekse yine bu durum sizler için dezavantaj anlamına gelmektedir. Karlı çıkmak için tüm bankaların sunduğu faiz oranları incelenmeli ve durum sizin lehinize ise kredi yapılandırma yolu seçilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz