Kredi Sicili Nasıl Temizlenir? 2020

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi sicil affı gibi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kararları ile sunulan avantajların yanı sıra tekrar kredi kullanabilmek ve kredi kartı alabilmek yani aktif olarak bankanın müşterisi olabilmek için kredi sicilinizin temizlenmesi gerekmektedir.

Kredi sicili kaç yılda temizlenir diye merak ediyorsanız, kredi geçmişi müşterilerin 5 yıllık bankacılık geçmişlerini ifade etmektedir yani 5 yılda temizlenir. Ancak bu süreyi kısaltmak da bir bakıma müşterilerin elindedir.

Kredi sicili temizleme için kullanılabilecek pek çok yöntem söz konusudur. Müşterilerin almış oldukları kredi kartları, çekmiş oldukları krediler, bu kredileri ödeme düzenleri, kredi kullanmalarındaki yoğunluk, almış oldukları krediler gibi detayların tamamı müşterilerin kredi notlarını oluşturmaktadır.

Yeni bir kredi başvurusunda bulunulduğunda ya da yeni bir kredi kartı alınmak istendiğinde bankacılar tarafından bakılacak ilk detay sicilinizdir. Aşağıdaki yöntemler ile kredi sicili temizleme mümkün olabilmektedir.

  1. Borç yapılandırma kredileri: Kredi sicilini temizlemek için borç yapılandırma kredisi çekebilirsiniz. Bu krediler ile daha düşük faiz oranları ile krediniz yeniden yapılandırılır.
  2. Borç kapatma kredileri: Bankalardan yine düşük faiz oranları ve uzun vadeler ile sunulan borç kapatma kredilerinden yararlanabilirsiniz. Yapacağınız düzenli ödemeler ile kısa sürede bankalar nezdinde kredi notunuz yükselebilir.
  3. Kredi kartı alın. Evet kredi kartı başvurusunda bulunduğunuz ve ekstrelerinizi düzenli ödediğiniz takdirde bankalar da bu davranışınızı takdir edecek ve kredi notunuzu yükseltecektir.
  4. Kredi sicili temizleme için kullanılacak yöntemlerden bir diğeri de bankaya ipotek sunmaktır. İpotek, borç ödenmediğinde teminat olarak kullanılacağından ve borcun tahsilatı bu yol ile gerçekleşeceğinden dolayı ipotek yöntemini kullanarak da kara listeden çıkabilirsiniz.
  5. Sürekli kredi çekin ve düzenli ödeyin. Bankalar müşterilerinin kaç kez kredi kullandığına ve bu kredileri düzenli olarak ödeyip ödemeklerine dikkat etmektedir. Kredi çekme sayısı fazla ve ödemeleri düzgün olan müşterilerin de kredi notları oldukça yüksek olacaktır.

Bu yöntemleri kullanarak kara listeden çıkabilirsiniz. Ayrıca zaman zaman banka sicil affı adı ile sunulan fırsatlardan da yararlanarak borçlarınızdan kurtulabilir ve bankalar nezdinde sicilinizi de temizleyebilirsiniz.

Unutmayın ki 5 yıl sonunda kredi notunuz yükselse de bankaların kayıtlarında sicil durumunuza ait geçmiş bilgiler de görünmektedir. Bu sebeple düzenli ödemeler ile kara listeye girmekten imtina etmelisiniz.  

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.