Kredi Notu Nasıl Artırılır?

Kredi Notu Nasıl Artırılır?

Kredi notu bankalar için çok şey demektir. En önemlisi kredi çekerken ya da kredi kartı almak isterken kaderiniz tamamen bu notun elindedir. GSM operatörlerinden taksitli telefon alırken dahi bu notun sorgulaması yapılmaktadır. Notunuzu sorguladınız, ancak düşük mü çıktı? Telaşa kapılmayın. Çünkü kredi notu, değişken bir sistemdir. Yapmış olduğunuz faaliyetlere göre azalması kolay olduğu gibi, artması da mümkündür. Peki kredi notu nasıl artırılır?

Öncelikle konuyu iki şekilde ele almak gerekecektir. Mevcut bir kredi/ kredi kartınız varsa uygulanacak yöntemler farklı olduğu gibi kredi/kredi kartınız yoksa da uygulanacak yöntemler farklılık gösterecektir.

1.Kredi/ kredi kartınız varsa

Kredi notu nasıl artırılır sorusunun cevabı işte bu kredi ya da kredi kartı gibi bankacılık ürünlerini düzenli bir şekilde kullanmaktan geçmektedir. Şayet kredi kartınız varsa bu kartı aktif bir şekilde kullanarak ekstrelerinizi de gününde ödeyerek kredi notunuzda artış sağlayabilirsiniz. Ancak ödemelerinizi aksatırsanız bu durumda da yine kredi notunuz düşme eğilimi gösterecektir.

Ayrıca dönem borcunuzun asgarisini değil, tamamını ödediğinizde de kredi notunuzda artış meydana gelecektir. Fazla para yatırdığınızda da yine kredi notunuz yükselecektir. Kredi notunun yükselmesi bankacılık ürünleri sayesinde mümkündür. Şayet krediniz varsa, bu kredi borcunu da yine gününde ödeyerek kredi notunu artırabilirsiniz. Ödeyemediğiniz borçlarınız için transfer kredisi, icralık borçlarınız için kredi yapılandırma gibi yöntemleri kullanarak da daha sonra yapacağınız düzenli ödemeler ile kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

  1. Kredi borucunuz/Kredi kartınız yoksa

Kredi notu nasıl artırılır sorusunun cevabının bu bankacılık ürünlerinde olduğunu söylemiştik. Bu sebeple kredi kartınız yoksa ya da bankadan çekmiş olduğunuz bir kredi yoksa bu ürünlerden birini ya da birkaçını kullanarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Ayrıca vadeli ya da vadesiz hesaplar da bu noktada işinize yarayacaktır.

Kredi kartı başvurusu yaparak düzenli ödemeler ile kredi notunuzun yükselmesini sağlayabileceğiniz gibi, yine hesabınıza yüksek bir meblağ yatırıp, bu tutarı birkaç ay bankada tutup daha sonra çekerek de kredi notunuzda artışa sebep olabilirsiniz. Ayrıca düşük miktarlarda da olsa kredi çekerek ve daha sonra bu borcu kısa vadede ödeyerek de kredi notunuzda artış sağlayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz