Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kredi kartı kullanmak günümüzde artık olmazsa olmaz bir durumdur. Tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları göz önünde bulundurulduğunda, kredi kartları taksitlendirme gibi avantajlar sağladığından dolayı tercih edilmektedir. Ancak kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. Bu hususları gözden kaçırdığınız an borç batağına düşebilirsiniz. En iyi kredi kartını seçmek oldukça zordur. Çünkü bankaların müşterilerine sundukları avantajlar farklılık göstermektedir.

Kimi aidatsız kredi kartı imkanı sunarken, kimi taksit sayısını artırmakta, kimi ise nakit avans ve taksitli avans ile müşterilerinin acil nakit ihtiyaçlarına merhem olmaktadır. Ancak bilinçli bir tüketici olmalı ve birazdan bahsedeceğimiz noktalara dikkat etmelisiniz. İşte kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

  • Sözleşmenin dikkatli okunması

Başvurunuzu banka şubelerinde yaptığınızda memurlar karşınıza çok sayfadan oluşan bir sözleşme sunmaktadır. Genelde bu sözleşme okunmadan kabul edilir. Ancak maddelerin okunması, daha sonra hak beyanında işinize yarayacaktır. Bu maddeler yasal anlamda sizlere sorun oluşturacaksa, sözleşmeden çıkarılması noktasında banka ile anlaşmaya çalışın.

  • Kredi kartının düzenli ödenmesi

Kredi kartı borcunuzu sürekli olarak ertelemeniz durumunda banka ödemeyi aksattığınız her gün için sizden gecikme faizi talep etmektedir. Borçlarınızın gecikmesi kredi notunuzu etkileyeceğinden dolayı ödemelerinizi düzenli olarak yapmalısınız. En azından borcunuzun asgarisini ödemeniz sizlere yarar sağlayacaktır. Ancak borcunuzun geciken kısmı için de faiz ödemesi yapacağınızdan dolayı, borçlarınızın orta seviyede de olsa birikmemesi için kredi kartı borcunuzun tamamını ödemeniz gerekmektedir.

  • Kredi kartından avans çekmek

Acil nakit ihtiyaçlarınız için bankadan nakit avans çekmek, masallardaki cadının sizlere kırmızı ve parlak bir elma sunması gibidir. Kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında çok önemli bir madde olarak bu avans konusu gelmektedir. Çünkü nakit avans kullanımında faiz oranları söz konusudur. Ödemeyi geciktirdiğiniz takdirde, çok yüksek meblağlar ödemek durumunda kalabilirsiniz.

  • Kredi kartı aidatları

Şayet kredi kartı aldığınızda aidat ödemek istemiyorsanız, bankaların sizlere sunduğu aidatsız kredi kartlarından yararlanabilirsiniz.

  • Online alışveriş

İnternet ortamı güvenli olmadığından dolayı yapacağını alışverişlerde kişisel ve bankacılık bilgilerinize erişilebilir. Bu sebeple özellikle internet alışverişlerinizde sanal kart kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz