Kredi Kartı Harcama İtirazı Nedir ve Süresi Nedir?

Günlük hayatın bir parçası haline gelmiş kredi kartları, kişilerin harcamalarını finanse etmek için kullandıkları finansman araçlarının başını çekmektedir. Düzenli bir finansal geçmişi olan kişilerin maaşlarının 4 katı kadar limite sahip olan kredi kartları, kötü niyetli kişilerin iştahını kabartmaktadır. Kart bilgilerinin bu kötü niyetli kişilerin eline geçmesi ya da kopyalanması, çalınması halinde kredi kartları kullanılarak sahiplerinin bilgisi ve izni olmadan çeşitli harcamalar gerçekleşebilecektir.

İşte bu şüpheli ya da hatalı işlemlerin ne gibi işlemleri kapsadığı, Visa, American Express ve Mastercard gibi uluslararası kartlı ödeme kuruluşları tarafından belirlenmiştir. Kart sahiplerinin hatalı ya da şüpheli işlem olarak bankalarına bildirdikleri işlemler, yukarıdaki kuruluşların belirlediği standartlar içerisinde değerlendirilmektedir ve değerlendirmeler sonucunda kart sahibinin haklı bulunması durumunda şikayete konu olan tutarlar, kart sahiplerine iade edilmektedir.

Kredi kartlarının kullanımı sırasında bazı durumlarda karışıklık yaşanabilmektedir; alınan ürün ve hizmetin özellikleri konusunda anlaşmaya varılamamış ya da yanlış anlaşılmadan dolayı para iadesi gerçekleştirirken işletme sahibinin bu işlemi yerine getirememesi, ödemenin nakit gerçekleştirilmesine rağmen kredi kartına yansıtılması ve daha birçok nedenle kredi kartında beklenmedik ve hatalı ödemeler görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda kredi kartı sahibi olan kişiler harcamaların iadesini talep edebilmektedirler.

İtiraz Süreleri

Genel olarak ödeme itirazları, bankaların tüm şubeleri, internet bankacılığı ya da e-mail yöntemi ile bildirilmektedir. Bildirimde bulunmadan önce kişilerin mobil bankacılıktan günlük olarak takip edebildikleri ödeme geçmişi ile birlikte kendilerine iletilen ekstrelerinde, kendilerinin gerçekleştirmedikleri ödemeler için kısa süre içerisinde itiraz başvurusunda bulunma hakkında sahiptirler. İtiraz başvurusunun internet bankacılığı, banka şubeleri ya da e-mail ile gerçekleştirilmesinden maksimum 3 gün sonra kart sahibi kişilere banka tarafından ulaşılarak itirazlarının işleme alındığı konusunda bilgi verilir. 3 iş günü içerisinde bankadan kart sahibine herhangi bir geri dönüş gerçekleştirilmemiş ise kişilerin itiraz başvurularını yeniden göndermeleri gerekecektir.

İtiraz formu ya da dilekçesi banka tarafından teslim alındıktan sonra 15 gün ile 20 gün içerisinde değerlendirilir ve bir sonuca bağlanır. Karar kılınan sonuç kart sahibi olan kişilere kısa mesaj, e-mail yollarıyla bildirilir.

İtiraz sürecinde gerçekleştirilen çalışmalar, bankalar ve kuruluşlar arasında çeşitli belge alışverişlerine neden olacağı için bu araştırma süreleri 60 ile 180 güne kadar uzayabilmektedir. Kart sahiplerinin kredi kartı ekstrelerini düzenli olarak incelemeleri ve şüpheli ya da yanlış bir ödeme ile karşılaşmaları durumunda zaman kaybetmeden durumu bankaları ile paylaşmaları gerekmektedir. Erken dönemlerde yapılacak olan başvurularda kişilerin sonuç alma şansları daha yüksekken geç kalınan başvurularda sonuç alınamayabilecektir.

Mastercard, Visa ya da American Express gibi uluslararası kart kuruluşlarının itiraz başvuru süreleri için belirli standartları bulunmaktadır ve geç kalınan itirazlarda başvurular geç itiraz olarak değerlendirilir. Bu nedenle de kredi kartı kullanıcılarının ödeme geçmişlerini ve hesap özetlerini sık sık kontrol etmeleri gerekir.

İşlem İtirazı Nasıl Takip Edilebilir?

İşlem itirazında bulunulduktan sonra kart sahibi olan kişilere en geç 3 iş günü içerisinde taleplerinin alındığına dair bilgilendirme mesajı; kısa mesaj ya da e-mail şeklinde iletilir. Bu süre içerisinde herhangi bir geri dönüş alınmadıysa başvuruların yeniden yapılması gerekir.

15 gün kadar bir süre içerisinde durumla ilgili bilgilendirme mesajı; kısa mesaj, posta ya da e-posta aracılığıyla alınır.

60 ile 180 gün aralığında da SMS, posta ya da e-posta aracılığıyla kişilerin yapmış olduğu işlem itirazı başvurularının sonuçları kart sahiplerine bildirilir. Aşağıda, bazı bankaların kredi kartlarında gözlemlenen şüpheli ve yanlış işlemler için itiraz başvuru kanalları aktarılmaktadır.

Yapı Kredi Bankası Kredi Kartı İtirazı

https://www.yapikredi.com.tr/memnuniyetiniz-icin-buradayiz/bize-yazin.aspx adresinden ulaşılabilecek olan iletişim ve şikayet formu doldurularak bankaya durum ile ilgili bilgi verilebilir ve itiraz işlemi başlatılabilir. 444 0 444 numaralı telefon aranarak telefon bankacılığı aracılığıyla da itiraz işlemi başlatılabilir ya da Yapı Kredi şubelerinden birine giderek itiraz işlemleri başlatılabilir.

Garanti Bankası Kredi Kartı İtirazı

Garanti Bankası’ nın müşterilerinin harcama ve işlem itirazları için işlem başlatabilmesi için kart sahibi olan kişilerin harcamaitirazi@garanti.com.tr adresine konu ile ilgili mail yollamaları, Garanti Bankası’ nın resmi internet sitesi üzerinden ulaşabilecek oldukları nakit avans itiraz/harcama itiraz formunu doldurarak bankaya göndermeleri ya da banka şubesine giderek konu ile ilgili işlem başlatmaları gerekmektedir.

Vakıfbank Kredi Kartı İtirazı

İşlem itirazında bulunacak Vakıfbank müşterileri, (0850) 222 0 724 numaralı telefonu arayarak, Vakıfbank’ ın resmi internet sitesi üzerinden ulaşabilecek oldukları iletişim ve şikayet formunu doldurarak ya da şahsen, banka şubelerinden birine giderek işlem itirazında bulunabileceklerdir.

İş Bankası Kredi Kartı İtirazı

Kredi kartı harcamalarında şüpheli bir işlem gören ve itiraz edecek olan İş Bankası müşterileri, İş Bankası şubelerine giderek, İş Bankası’ nın resmi internet sitesinden erişebilecek oldukları şikayet ve iletişim formunu doldurarak ya da (0850) 724 0 724 numaralı telefon bankacılığını arayarak konu ile ilgili işlemleri başlatabileceklerdir.

Denizbank Kredi Kartı İtirazı

Kredi kartı harcamaları ile ilgili sorun yaşayan ve harcamaların bazılarını şüpheli olarak gören kart sahipleri http://www.denizbank.com/bilgi-limani/memnuniyeti-bildirecegim.aspx adresinden gönderecek oldukları dilekçe,  444 0 801 numaralı telefon bankacılığı hattı ile ya da Denizbank şubelerinden herhangi birinden işlem itirazında bulunabilecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.