Kredi Kartı Ek Kart Nasıl Çıkarılır?

Öğrenciler ve ev hanımları gibi geliri olmayan dezavantajlı kesimlerin kredi kartı alması zor olabilir. Bu durumda asıl kart sahipleri, yakınları ve arkadaşlarına ek kart çıkarabilmektedir. Özellikle eş ve çocuklar için çıkarılan bu kartlar, ailelerin giderlerini tek çatı altında toplamak gibi amaçlara da hizmet etmektedir. Bütçe kontrolü aşamasına yararı olan bu kartlar, asıl kartların limitleri ile birlikte kullanılmaktadır. Kredi kartınızı eşinize ya da çocuğunuza verdiğinizi düşünebilirsiniz.

Kredi kartı ek kart çıkarma işlemi için bankaların aradığı şartlar söz konusudur. Ek kart sahibi olabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Ancak 18 yaşından küçükler, aile muvafakat namesi yardımı ile kart sahibi olabilmektedir. Ayrıca kaç ek kart çıkarılabileceği de merak konusudur. Bu durum bankalar nezdinde değişiklik göstermektedir. Kart türü, ek kart sayısında belirleyici unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ek kartların sağladığı pek çok avantajlar söz konusudur. İndirim, ek puan gibi avantajlardan da yararlanmanız mümkündür. Ek kartlarda biriken puanlar ve indirimler asıl kartlara kolay bir şekilde aktarılabilmektedir. Şayet asıl kartınız aidatlı ise, çıkaracağınız ek kartın da aidat tutarı olacaktır. Ancak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından verilen karar gereği, ek kartların yıllık aidatlarının asıl kartların aidatlarının %50’sini geçemeyeceği söylenmektedir.

Kredi kartı ek kart çıkarma işlemi için başvurular banka şubelerine yapılabileceği gibi, internet ya da mobil bankacılık gibi kanallar üzerinden de yapılabilmektedir. Banka şayet başvuru durumunu uygun görürse ek kart talebini kabul edecektir. Ek kart limitlerinin asıl kartlara bağlı olduğunu da bir kez daha belirtmek gerekiyor. Örneğin asıl kartın limiti 1500 TL ise, ek karta 500 TL limit verilebilir. Bu durumda asıl kartın limiti de 1000 TL olmuş olur.

Her kredi kartı için kredi kartı ek kart çıkarma işlemi mümkün olmamaktadır. Bu durum tamamen bankalara göre değişir. Kredi kartı ve ek kart çıkarma işlemi hakkında banka şubelerine gitmeden evvel detaylı bir araştırma yapmanız gerekiyor. Şayet banka sizlere ek kart imkanı tanıyor ise, 1 dakika içinde kart sahibi olabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz