Kredi Dosya Masrafı Geri Alma

Kredi Dosya Masrafı Geri Alma 2020

Dosya masrafı pek çok tüketicinin muzdarip olduğu konulardan bir tanesidir. Kredi kartı aidatlarının yanı sıra tüketiciye kredi kullandırıldığına dair alınan dosya masrafından şikayetçi olan kredi mağdurları da kredi dosya masrafı geri alma olup olmadığını merak etmektedir. Bu noktada Yargıtay’ın kararı açıktır.

Kredi alımlarında tüketicinin ödediği dosya masraflarının kısmi de alınması noktasında Yargıtay, bankalar tarafından tamamen keyfi olarak alınan bu masrafın talep edilmesi uygulamasına son vermiştir.

Dosya masrafı geri alma için öncelikle bu masrafı ödediğinize dair bankadan bir belge almanız gerekmektedir. Yani dosya masrafı ödediğinizi kanıtlamalısınız. Bu bir dekont olabileceği gibi, ödeme planı da olabilmektedir. Fakat bu evraklar bazı bankalar tarafından ücret mukabilinde verilebilir. Peki başvuru nereye yapılmalıdır? Bu başvurular belirli kriterlere bağlanmıştır.

  • 3 bin TL ve altındaki borç tutarları için başvurular Tüketici Hakem Heyeti’ne yapılmalıdır.
  • 3 bin TL üzerindeki başvurular için başvurular Tüketici mahkemelerine yapılacaktır.

Ayrıca başvuru için bir dilekçe yapmak gerekmektedir. Bu heyete başvurmak için ücret alınmamaktadır. Şayet davayı kazanırsanız dosya masrafı geri alma durumu da söz konusu olmaktadır. Yani tutarın iadesi için kararı bu makamlar vermektedir.

Tüketici hakem heyetleri bu noktada çok başvuru aldığından dolayı, 3 ay kadar bir süre beklemeniz de gerekebilir. Ancak mahkemelerde açılacak olan davaların daha kısa sürede sonuçlandığı bilinmektedir. Karar şayet olumlu verilirse bu kararın yer aldığı evrak ile birlikte banka şubelerine giderek dosya masraflarını geri alabilirsiniz.

Fakat bazı durumlarda bu kararlara karşın bankaların ödeme yapmadığı görülmektedir. Banka tarafından verilen karar evrakı ile birlikte bu durumda icraya başvurmalısınız. İcra takip için pek çok yöntem söz konusudur.

Dosya masrafı konusunda ise ilamlı icra adı verilen yönteme başvurmanız gerekir. İcra takibi sonunda karar kısa zaman içerisinde açıklanır. Şayet icra kararı ödeme emrine ilişkinse bu durumda bankaya borcun ödenmesi noktasında işlem başlatılır ve 7 gün süre tanınır.

Ancak banka tarafından haciz işlemi hiçbir koşulda kabul edilmeyeceğinden dolayı, bankaların bu ödeme talebini kabul edeceklerini söylemek yanlış olmayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.