Kredi Borcu Yapılandırma 2020

Kredi Borcu Yapılandırma

Çeşitli ihtiyaçlardan dolayı banka müşterileri kredi çekme eğilimi göstermektedir. Bankalar müşterilerinin gelir durumlarını dikkate alarak kredi vermekte ve aylık hesaplamalar ile ödeme cetveli hazırlanmaktadır. Ancak ihtiyaçların fazla, gelir miktarının da az olması halinde kredi borcu ödenmemektedir.

Ödenmeyen kredi borçları da zamanla birikmekte ve içinden çıkılmaz hale gelmektedir. Bu gün bankalarda batık kredi kartları, ödenmeyen kredi borçları olması bu sebepledir.

Kredi yapılandırma nedir sorusunun cevabının pek çok banka müşterisi tarafından merak edildiğini biliyoruz. Bankalar müşterilerinin kredi borçlarını ödeyebilmesi amacı ile kendilerine kredi borcu yapılandırma teklifi sunmaktadır. Hatta zaman zaman bankalar tarafından kredi yapılandırma kredileri verilmektedir.

Bankalar müşterilerinin kendilerine olan borcu daha kolay ödemesini sağlamak amacı ile faiz oranlarını aşağı çekerek aylık taksit tutarlarının düşmesini sağlamaktadır. Ayrıca daha geniş vade imkanları sunularak yine aylık taksit tutarları miktarları üzerinde düşüş hedeflenmektedir.

Başlatılan bu kampanyalar ile birlikte kredi yapılandırma hesaplama araçları da aktif olmaktadır. Bu araçlar üzerinden yapacağınız hesaplamalar ile yapılandırmanın sizler için ne denli avantajlı olduğunu tespit edebilirsiniz.

Şayet kredi borcu yapılandırma sonrasında aylık taksit tutarlarınızda ve toplam borcunuzda azalma olmuyor ise, kredi yapılandırma yolu sizler için avantajlı değil demektir. Bu olay bankalar nezdinde refinansman olarak da isimlendirmektedir. Kredi koşulları da dikkate alınarak cazip faizler sunulmuyor ise refinansmana gerek yoktur.

Müşterinin kredi açısından karlı duruma geçebilmesi için o zamanki faiz oranının şu anki faiz oranından yüksek olması gerekir. Ayrıca yapılandırma esnasında bankanın müşterilerden komisyon ve işlem ücreti adı altında farklı ücretler talep edip etmediği de kontrol edilmelidir. Şayet işlem ücretleri ve komisyon tutarları oldukça yüksekse banka müşterisi bu durumda yapılandırma işlemi yaptırmamalıdır.

Müşterilerin kredi kartı borcu yapılandırma işlemi yapabilmesi için ciddi bir kar zarar araştırması yapması gerekir. Ayrıca vadelerin uzaması aylık faiz tutarlarının düşmesi anlamına gelirken, aynı zamanda müşterinin ödeyeceği faizlerde de artış anlamına gelecektir. Vadelerin fazla ve faizin düşük olması aslına bakılırsa aynı hesaba çıkmaktadır.

Bu yüzden yine bankaların internet sayfaları üzerinde bulunan hesaplama araçlarını kullanarak aylık ve toplam ödeme tutarı hesaplaması yaparak önceki rakamlar ile karşılaştırma yapmanız daha doğru olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.