Konut Kredisi İçin Bilmeniz Gerekenler

Ev almak isteyenlere bankalar tarafından sunulan konut kredisi, uzun vadeler ile sunulan yüksek miktarlı kredilerden bir tanesidir. Konut kredisi, barınma ihtiyaçlarınızın giderilmesi için oldukça avantajlı bir kredi fırsatıdır. Ancak konut kredisi adı altında çekmiş olduğunu borç paranın nasıl kullanılacağı ve geri ödeme planlamasının nasıl yapılacağı da son derece önemlidir. Bu nedenle konut kredisi almadan önce birtakım ön bilgilere vakıf olmanız gerekmektedir. Bu yazımızda konut kredisi kullanırken nelere dikkat etmelisiniz, bu konuda birkaç noktaya değineceğiniz.

Banka Seçimi

Konut kredisi veya diğer kredilerde öncelikle banka seçiminize dikkat etmeniz gerekir. Ev kredisi veren bankalar arasından birtakım farklılıklar muhakkak vardır. Bu yüzden konut kredisi kullanmadan önce bankaların konut kredileri hakkında detaylı bilgilere ulaşmanız gerekir. Banka seçimi yaparken de faiz oranları, ek dosya masrafları, sunulan vade seçenekleri vs. gibi pek çok noktaya dikkat etmeniz gerekir.

Gerekli Evraklar

Konut kredisi çekmek bilindiği kadar zor bir durum değildir. Gerekli şartları taşıdığınızda ve evraklarınız yanınızda olduğunda konut kredisi çekmek için önemli bir adım olursunuz. Bu noktada banka seçiminin yapılmasından sonra banka şubesine giderek konut kredisi için gerekli evrakların hangileri olduğu konusunda bilgi alabilirsiniz. Bankaların konut kredisi için talep ettiği evraklar; nüfus cüzdanı, gelir belgesi, sigorta dökümü ve satın alacağınız evin tapu fotokopisidir. Genelde bankaların istediği evraklar bu şekildeyken ekstra evrakların istenmesi de normaldir.

Kredi Başvuru Sonucu

Konut kredisi için gerekli evrakların teslim edilmesi ile birlikte konut kredisi başvurunuz alınır. Gerekli incelemelerin yapılmasından sonra olumlu ya da olumsuz sonuçlandığı bilgisi tarafınıza aktarılır.

Kredi Onaylanması ve Ekspertiz İncelemesi

Kredi başvurunuzun onaylanmasında sonra alacağınız ev için ne kadar kredi ihtiyacınızın olduğu değerlendirilir. Bu noktada banka belirlenen evi ekspertize verir ve yerinde incelemeler sonucunda evin değeri belirlenir. Evin değerinin belirlenmesi ile birlikte bankanın size verebileceği konut kredisi miktarı belli olur. Bu noktadan sonra banka konut kredisi kullanmanıza olanak sağlar.

Geri Ödeme Planı

Tüm incelemeler sonucunda bankalar, konut kredisi geri ödeme planı seçenekleri sunar. Size uygun olan geri ödeme seçeneklerinden birini seçerek konut kredisi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Konut Üzerindeki İpotek

Konut kredisinde ipotek kullanımı zorunludur. Bankalar, belirlenen vadeler doğrultusunda satın alınan evin üzerine ipotek koyar. Vadelerin dolması ve herhangi bir borcun kalmaması ile birlikte evin üzerindeki ipotek kaldırılır ve tüm kullanım hakkı size geçer

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.