İşsizler Kredi Kartı Alabilir Mi?

Bilindiği gibi ilk kez kredi kartı alma şartları arasında gelir belgesi beyanı bulunmaktadır. T.C. kimlik belgesi ile birlikte gelir durumunuzu gösteren belgelerin de bankalara ibrazı gerekmektedir. Çünkü bankaların kredi kartı başvurusunu kabul etmesi ve limit belirleyebilmesi için müşterilerinin gelir durumları hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bu noktada ortaya işsizler kredi kartı alabilir mi sorunsalı çıkıyor.

İşsizler kredi kartı alabilir mi sorusunun cevabı tamamen bankaların inisiyatifindedir. Sigortası düzenli olarak yatmayan ve düzenli bir işi olmayan kişilere sorgusuz sualsiz kredi kartı veren bankalar da olabilir. Özellikle internet bankacılığı ve sms bankacılığı üzerinden yapılacak olan kredi kartı başvurularında bankalar evrak talep etmemektedir. Bu yolları deneyerek kredi kartı alma şansınız da bir hayli yüksek olacaktır. Kredi kartı alabilmek için bankalara sunabileceğiniz alternatif yollar da bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bahsetmek de yararlı olacaktır. Ancak öncelikle bankaları incelemekte yarar var.

Akbank: Düzenlemiş olduğu kredi kartı kampanyası ile şubesiz ve belgesiz internet ortamında kredi kartı başvurusu yapmanıza imkan tanımaktadır.

Garanti Bankası: Bonus kartı almak artık çok kolay sloganı ile müşterilerine kolayca kredi kartı verebilmektedir.

QNB Finansbank: Card Finansa internet ortamında başvurmanız durumunda anında kredi kartı verileceği söylenmektedir.

Bu bankalara yapacağınız başvurular neticesinde kredi kartı alma talebiniz olumsuz olarak sonuçlanıyor ise aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

  • Ek geliriniz varsa bu gelirleri belgeleyin. Çalışmıyor olabilirsiniz. Ancak kira, sosyal yardım gibi düzenli olarak elde ettiğiniz gelirleriniz varsa bunları bankaya sunarak kredi kartı alabilirsiniz.
  • Kefil göstererek kredi kartı alabilirsiniz. Kredi kartı alabilmek için sicili yüksek, bankaya borcu olmayan ve düzenli geliri olan bir yakınızı kefil olarak göstermeniz durumunda kredi kartı almanız da mümkün olmaktadır.

Ev hanımları, öğrenciler gibi dezavantajlı gruplar düzenli gelir belgeleyemiyor. Ancak bazı bankalar tarafından kendilerine düşük limitli de olsa kredi kartı verilebilir. Bu sebeple bankalar tarafından düzenlenen kredi kartı kampanyalarını takip edebilirsiniz. İşsizler kredi kartı alabilir mi sorusunun cevabını verdik ve alternatif yöntemler sunduk. İşsiz ve çalışmayan kişilere kredi kartı verilebilmesi noktasında son karar tamamen bankalara aittir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz