Gelir Belgesiz Kredi Çekilir Mi?

İnternet üzerinde Odeobank gelir belgesiz kredi, Ziraat Bankası gelir belgesiz kredi, Akbank gelir belgesiz kredi, TEB gelir belgesiz kredi şeklinde çok fazla bilgilendirme bulunmaktadır. Peki bu bilgilendirmeler ne derece doğrudur? Gelir belgesiz kredi çekmek mümkün müdür?

Bankalardan kredi alabilmek ve başvurunuzun kabul edilebilmesi için bankalar müşterilerinden bazı şartlar ve evraklar talep ederler. Kredi notunun yüksek olması, bankacılık geçmişinin temiz olması gibi niteliklerin yanı sıra banka tarafından talep edilen evraklar arasında gelir belgesi beyanı gelmektedir.

Banka krediyi geri ödenmesi için verdiğinden dolayı bu evrakı talep etmesinin nedeni müşterilerine güvenebilmek ve borcun ödeneceğinin müşteri tarafından taahhüt edilmesidir. Ancak bazı durumlarda banka müşterilerinin gelir beyanatında bulunması mümkün olmayabilir. Peki bu durumda ne yapılabilir?

Gelir belgesiz kredi çekmek için kullanılabilecek alternatif yollar söz konudur. Bunlardan ilki bankalar tarafından müşterilerine sunulan ipotekli ihtiyaç kredilerinden yararlanmalarıdır. İpotekli kredi çekebilmek için bankaya taşınır ya da taşınmaz bir mal varlığı göstermek gerekmektedir.

Bu ipotek kredi borcu ödenmediği taktirde, borcun ödenmesi için banka tarafından kullanılabilecek bir yöntem haline gelmektedir. Fakat herhangi bir taşınır ya da taşınmazı olmayanlar kefil yöntemine başvurulabilirler.

Yine bankalara gelir belgesi sunmadan düşük limitlerde de olsa kredi alabileceğiniz yöntemlerden bir diğeri kefildir. Ancak sunulan kefilin banka tarafından kabul edilebilmesi için de bir takım şartlar gereklidir.

Kefilin düzenli gelirinin olması, banka sicil notunun yüksek olması gerekmektedir. Bayanlara gelir belgesiz finansman, öğrencilere gelir belgesiz finansman gibi sloganlar ile kredi veren bankalar da söz konusudur. Çünkü genelde gelir belgesini bankaya bu kesimler sunamamaktadır.

Düzenli bir işi olmayan bu kesimlerin kredi almalarını sağlayacak yöntemlerden bir diğeri de ek gelir beyanıdır. Haftalık alarak çalışan bir öğrenci, evi kirada olan bir ev hanımı bu gelirlerini bankaya kanıtlamak sureti ile kredi alabilmektedir.

Çektikleri kredinin aylık taksit tutarını karşılayacak kadar gelirleri olması durumunda bankadan kredi alabilmeleri mümkün olabilmektedir. Ayrıca taahhüt yolu ile de bankalardan kredi alabilirsiniz. Ödeme tarihi belirleyerek ve bu tarihlerde borcunuzu ödeyeceğinizi taahhüt ettiğiniz taktirde bankaların sizlere kredi vermesi şeklinde bir ihtimal de söz konusudur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz