Findeks Nedir? Ne İşe Yarar?

Kredi notu adı verilen, banka müşterilerinin 5 yıllık bankacılık geçmişleri kredi notu adı verilen sistem ile puanlanmaktadır. Bu puanlama sonucu oluşturulan risk raporu da yalnızca bankalarda kredi çekmeye değil, GSM operatörlerinden cihaz alımında vb. pek çok işlemde de kullanılmaktadır. Findeks adı verilen finansal sistem uygulaması sayesinde kredi notu ve risk raporunuz hakkında detaylı bilgi edilebilirsiniz.

Banka müşterilerinin kredi notları ülkemizde Kredi Kayıt Bürosu adı verilen bir kurumda toplanmaktadır. KKB adı verilen kurum tarafından hayata geçirilen Findeks bir hizmet platformudur. Son 5 yıldaki kredi alımları, borçlarını ödemekte olduğunuz krediler vb. hepsi risk raporunuzun elemanlarıdır. findeks referans no ile giriş sayesinde sisteme girerek bankacılık geçmişiniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ödeme düzeniniz hakkında bilgi alabilir, bankadaki kredi ürünleriniz hakkında bilgi sahibi olabilir ve bu sistem üzerinden kredi notunuz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Kendi kredi notunuzu ve risk raporunuzu bu sistem üzerinden sorgulayabileceğiniz gibi, onay almak sureti ile sistem üzerinden farklı kişilerin kredi notlarının sorgulamasını da yapabilirsiniz.

Kredi notu üzerinde etkili olan pek çok faktör vardır. Borçlarınızı zamanında ödediğinizde kredi notunuz yükseltirken ödeme performansınızın düşük olması durumunda da kredi notunuz düşecektir. Bu incelemede 0 ila 1900 arasında bir puanlama yapılır. Kredi çekebilmek ve diğer bankacılık ürünlerini kullanabilmek için ise 1300 ve üzerinde puan sahibi olmanız gerekir.

Findeks internet ve mobil uygulama aracılığı ile kredi notunun öğrenilmesine imkan tanımaktadır. Sisteme giriş yaptıktan sonra kredi notunuzu sorgulamak için 6 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Aynı zamanda findeks müşteri hizmetleri aracılığı ile de bilgi alabilirsiniz. Bu sistem paket halinde de hizmet verir.

Kredi notunuzu bu şekilde öğrendikten sonra, şayet düşükse yükseltmek için çalışmaya başlamanız gerekir. Daha evvel bankalar ile münasebetiniz yoksa, bu sisteme giriş yaptığınızda kredi notunuz olmadığından herhangi bir bilgiye ulaşmanız da mümkün olmayacaktır. Ancak bir kredi kartı, kredi, ya da banka kartınızın olması kredi notunuzun oluşmasını sağlamaktadır. Ayrıca ülkemizde bulunan bankaların da bu sisteme dahil olduğu ve kişilere ait kredi notu ve risk raporu bilgilerini bu sistem üzerinden elde ettiklerini de belirtmek yararlı olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz