Faizsiz Emekli Kredisi Ne Zaman Verilecek?

Gündemi faizsiz emekli kredisi ne zaman verilecek şeklindeki sorular meşgul ederken 10 maaşa kadar faizsiz kredi kullandırılması dillendiriliyor. 3 maaş tutarındaki avans da başka bir iddia. Sosyal Güvenlik Kurumunun bu konudaki çalışması biliniyor. Bilinmeyen bir şey var ki o da ne zaman verileceği konusudur. Elbette bu her emekliye kredi verilecek diye bir durum yok. Kredi notu düşük olan, sicili temiz olmayan, kara listeye düşmemiş olan emeklilerin faizsiz kredi alması söz konusu olacak. Birden fazla borcu olup da bunları ödemede zorluk yaşayan, ancak daha önce kara listeye girmemiş olanları rahatlatacak bu uygulamanın ne zaman başlayacağı büyük merak konusu haline gelmiştir.

Faizsiz Emekli Kredisi Ne Zaman Verilecek Sorusu

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun çalışmalarının ne zaman sona ereceği belirsizliğini korumakta iken faizsiz emekli kredisi ne zaman verilecek sorusu sorulmaya devam ediyor. SGK’daki çalışmanın ardından top Başbakanlığa atılacak, daha sonra Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecektir. Zor geçindiği herkesin malumu olan emeklilerin finansman sıkıntısını çözmek hükümetten en büyük beklentiler arasındadır. Hatırlanacağı gibi KOSGEB için benzeri bir durum ortaya çıkmış, 3 günlük bir sürecin ardından bankalarca KOSGEB kredisi kullandırılmaya başlanılmış idi. Hükümetin aynı hassasiyeti göstereceğinden emin olunmakla birlikte sürenin belirsizliği emeklilerin beklentilerini daha da yükseltmelerine yol açmaktadır. Bu tür faizsiz kredi ihtiyacı bulunan emekliler az değildir.

Peki, Faizsiz Emekli Kredisi Ne Zaman Verilecek?

Emekli maaşının, kredi çekilecek banka tarafından ödeneceği bilinmekte olup faizsiz emekli kredisi ne zaman verilecek sorusukarşısında bunun bir önemi bulunmamaktadır. 3 maaşa kadar avans ve 10 maaşa kadar kredi ise hükümete yakınlığı ile bilinen medyada yer almış ve emeklileri fazlası ile sevindirmişti. Ne var ki bu konuda yeterli adımların atılmaması, dardaki emeklileri endişelendirmektedir. Emeklilerin endişesi sadece kredi alamamak değil, mevcut kredi ve kredi kartlarının kapatılmaması sonucunda kredi notlarının düşmesi ve bankalarca kara listeye alınma endişesidir. Bu durumda daha sonra durumun düzelmesi söz konusu olsa dahi istenilen limitlerde kredi kullanımı imkansız hale gelebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.