Çiftçi Kredisi Veren Bankalar

Çiftçiler tarımsal üretimin temelini oluşturduğu için kredi almaları diğer meslek gruplarına kıyasla çok  daha kolay olmaktadır. Ülkemizde çiftçi kredisi veren bankaların sayısı son derece fazla olmakta üstelik oldukça uygun koşullarda hizmet sunumu gerçekleştirmektedirler. Söz konusu olan bu tarım kredisi veren bankalar aşağıda açıklanmak ile beraber bu konuda merak ettiğiniz hemen hemen her türlü detayı yazımızın devamında görmeniz mümkündür.

Hangi Bankalar Çiftçi Kredisi Veriyor?

Aslında ülkemizde yer alan bankaların tümü çiftçilere ve tarımsal üretimle uğraşan kişilere kredi vermektedir. Ancak bu konuda önemli olan uygun koşullarda kredi veren bankaları tespit edebilmektir. Kimi bankalar oldukça yüksek faiz oranları ile çalışmakta iken kimileri çiftçi kredisikampanyaları yapmakta ve böylece son derece rahat ödeme koşulları sunabilmektedir. Bunların başında ise Ziraat Bankası gelmektedir. Adı geçen bu bankanın kuruluş amacı tarımsal üretim yapmak isteyen kişilere destek vermesidir. Bu amaçla da kimi zaman devlet destekli tarımkredileri de adı geçen bu banka aracılığı ile verilmektedir.

Eğer Ziraat Bankası tarım kredisi almak isterseniz size son derece düşük bir faiz oranı ve uygun ödeme koşulları sunacaktır. Hatta öyle ki söz konusu bu banka mahsul aldıkça ödeme yapmak isteyen kişilere yıllık ödemeli tarım kredisi bile vermektedir.

Eğer tercihiniz adı geçen bu banka olmazsa size tavsiyemiz diğer devlet bankaları olan Halk Bank ve Vakıf Bankası’dır.

Tarım Kredisi Veren Özel Bankalar Var Mıdır?

İlk aşamada size devlet bankaları tavsiye etsek de son derece kurumsal bir şekilde çalışmakta olan özel bankalar da bulunmaktadır. Tarım kredisi almak için müracaat edebileceğiniz devlet bankaları arasında Akbank, Türkiye İş Bankası, Garanti Bankası, QNB Finansbank ve Denizbank gibi yerler de bulunmaktadır.

Söz konusu olan bu bankalardan birine karar verdiyseniz aşağıda belirtilen evraklar ile başvurunuzu yapabilirsiniz;

  1. Nüfus cüzdanı,
  2. Çiftçilik belgesi,
  3. Son üç yıla ait hesap bilançosu,
  4. Tarımsal işletme yaptığınız yere ait olan bir evraktır.

Genel çerçevede bu belgeler teslim edilse de kimi bankalarca farklı taleplerde de bulunulabilmektedir. Kredi kullanımı için gerekli evraklarla ilgili bilgiyi bankanızdan öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.